Kullancsokkal szembeni védelem

A fűben leselkednek áldozatukra, szabad szemmel nehezen észrevehetőek, de óriási problémák okozói lehetnek és a következmények előreláthatatlanok… A “közönséges” kullancs olyan komoly betegségeket terjeszt, melyek mind az emberekre, mind a kutyákra nézve komoly egészségügyi következményekkel járhatnak. A legsúlyosabb vírusos megbetegedések közé tartozik a kullancs encephalitis (agyvelő- és agyhártyagyulladás) és a Lyme kór, melyek az embert és az állatot is megbetegíthetik.

A kullancsok a telet követően, 5 C fok feletti hőmérsékleten ébrednek fel (az utóbbi években a kutyatulajdonosok már februárban is találkoznak kullancsokkal!) és áprilistól novemberig a legaktívabbak, az encephalitis viszont a téli időszakban sem kizárt.
Kullanccsal gyakorlatilag bárhol találkozhatunk a szabadban, – fűben vagy borokban kb. másfél méteres magasságig.

 

Milyen betegségekkel fenyegetnek és melyek a tünetek?

A kullancs által okozott encephalitis nagyon veszélyes, de a klinikai tünetek kialakulása kutyáknál ritkább. Hasonló az emberekéhez, vagyis láz, viselkedés megváltozása ( pl a kutya elutasítja az ételt, agresszívabb vagy nyugodtabb a szokásosnál), mozgászavar, bénulás és más idegrendszeri tünetek léphetnek fel (arc idegeinek bénulása, könnyező szemek).

A betegség lefolyása elég súlyos és az állat nem mindig képes a teljes gyógyulásra. Ha az encephalitis gyanúja felmerül, azonnal keresse fel állatorvosát és kérjen vérképet.

A másik nagyon súlyos betegség a Lyme-kór, amely gyakoribb mint az encephalitis. Ha nem kezelik időben a kutyát, abba bele is halhat. Elég ha a fertőzött kullancs csak pár órát van a kutyában és sajnos ennyi idő nem mindig elég, hogy észrevegyük. A borrelia baktériumok a kullancs belében nem pusztulnak el, és amint a kullancs elkezdi a kutya vérét szívni, a baktériumok a nyálon keresztül bejutnak a kutya szervezetébe. A baktériumok teljes átjutása hosszabb ideig tart, ezért az idő ilyenkor nagyon nagy szerepet játszik, minél hamarabb észrevesszük és eltávolítjuk a kullancsot, természetesen annál jobb.

A fertőzés átterjedhet a kutya szöveteire és ízületeire, amely néhány hét múlva akut ízületi gyulladásban nyilvánul meg. Ha a kutya sántikálni kezd, nyilvánvaló hogy ízületei fájnak, esetleg azok meg lehetnek duzzadva. Emellett lehet hőemelkedése (akár láza is), elveszíti étvágyát vagy leverté válik.

Vérvétellel a fertőzés kimutatható

Hogyan távolítsuk el helyesen a kullancsot?

Először is fertőtlenítse le a helyet, majd speciális vagy hagyományos csipesszel óvatosan forgassa el, soha ne próbálja meg azonnal kirántani! Vigyázat, nem muszáj azonban azt teljesen megforgatnia (ahogy azt legtöbbször tanácsolják), a kullancs ugyanis nincs belecsavarodva a bőrbe mint egy csavar, csak fogaival beleharapva kapaszkodik a bőrbe.
Vigyázzon, hogy a kullancsot ne törje bele a bőrbe. Kiszedés után ismét fertőtlenítse a bőrterületet. Kiszedés előtt a kullancsra semmiképpen se csöpögtessen olajat, vajat vagy hasonlót.

Megelőzés

A megelőzés mindig jobb, mint a kullancs csípés. Mi, a Yoggiesnál kifejlesztettünk egy speciális táplálék kiegészítőt pellet formájában, amely védelmet nyújt a kullancs csípésekkel szemben. A termék 100%-ban természetes, vegyszerek nélkül készült, Bodorrózsát, gyógynövény őrleményeket, sörélesztőt, a B-vitamin csoportjait, finomra őrölt csirkehúst, hidegen sajtolt kendermag olajat, Acerola cseresznye és komló kivonatot tartalmaz.

Ez a természetes és hatásos keverék fokozatosan alakít ki egy a kullancs számára barátságtalan környezetet a csípés során, és ezáltal hamarabb leesik a kutya bőréről. Csökkenti az egészében vett, úgynevezett kutyaszagot is. Erősíti a kutya védekező és immunrendszerét az esetleges kullancs támadásokkal szemben. Ahogy az a természetes készítményeink esetében is, mi hiszünk benne, hogy ezen – Yoggies® kullancsok ellen – termékünk is ugyanolyan hatékonysággal szolgál majd négylábú barátja számára.

Ez az étrendkiegészítő a kutyák minden korosztálya számára alkalmas 6 hónapos kortól.