Mit érdemes tudnunk, mielőtt BARF-fal etetnénk kuyánkat?

Gyakorlati tanácsok és tippek, hogyan tanítsuk meg kutyánkat a nyers étrendre

A kutyatulajdonosok már évek óta táplálják kutyáikat az úgynevezett B.A.R.F. (Bone and Raw Food), vagyis nyers étrenddel. A tenyésztők gyakran úgy vélik, hogy a nyers étrend a legtermészetesebb kedvenceik számára, és közel áll a természetből szerzett táplálékhoz. A nyers étrenddel való etetésnek azonban sok “buktatója” lehet és mielőtt rátérne, érdemes néhány dologgal tisztában lennie. A rosszul megválasztott nyers étrend ugyanis károsíthatja a kutya egészségét.
Az okok közül, amelyet a gazdik említenek, hogy miért is tértek át a nyers étrendre, szerepel az ételallergiák megszüntetése, a B.A.R.F. megkönnyíti a kutya emésztését, és a gazdik legalább tudják pontosan mivel etetik kutyáikat, ami nem mindig mondható el az ipari gyártású granulátumok esetében.

Mielőtt elkezdene “BARFozni” ismerje meg ezen étkezés “buktatóit” is. Egyszerű akadály lehet pl. az elkészítéshez szükséges idő, a magasabb pénzügyi kiadások vagy az a tény, hogy a kutyatulajdonos vegetáriánus és nincs rá jó hatással a nyers hús látványa. A legnagyobb akadályok közé tartozhat a paraziták meglétének kockázata, főleg a nem megfelelően tárolt nyers ételben (felolvasztás és újra lefagyasztás, vagy az étel tálban hagyása több időn keresztül). Ha ezekkel a problémákkal nem vagyunk tisztában és nem rendelkezünk a megfelelő tudással ahhoz hogy egy kiegyensúlyozott étrendet biztosítsunk kutyánk számára, akkor ebben az esetben csak többet árthatunk vele mint használunk. A kutya egészségére gyakorolt hatása – pl. a kálcium és a foszfor bevitelének hosszútávú egyensúly hiánya esetén – végzetes is lehet. Ezért tehát vegye fontolóra ezen okokat mielőtt elkezdene “BARFozni”, illetve konzultáljon állatorvosával.

Adjon időt kutyájának

Ha áttér a B.A.R.F.-ra, adjon időt kutyájának. A kölyökkutyák esetében ez kb. 2 hét, idősebb kutyáknál akár egy hónapig is tarthat az átszoktatás. Ez pedig nem azt jelenti, hogy fokozatosan adagoljuk a nyers étrendet a granulátumokhoz, hanem már az áttérés elején csak a nyers ételt adjuk nekik, legyünk óvatosak viszont az alapanyagok kiválasztásakor. Először ugyanis csak a könnyebben emészthető részeket adjuk a kutyának, mint a soványabb húsdarabok bőr nélkül. Legyen óvatos a zúzott csontokkal is, ezeket csak később adja kedvencének, a belsőségeket pedig csak két hét elteltével, és korlátozott mértékben. Itt is legyen óvatos, mert nem biztos hogy mindegyik fajta belsőség alkalmas kutyája számára. Utolsóként adja majd hozzá a csontokat a nyers ételhez, itt is körültekintéssel járjon el. Az étrendhez hozzáadhat étrendkiegészítőket is, például sörélesztőt, ízületjavítókat probiotikummal, lazac vagy kendermagolajat stb. A probiotikumok nagyon hasznosak a kutyák számára, mert védik az immunrendszert és támogatják az egészséges emésztőrendszert.

Főszerepben a (előrefagyasztott) hús

“BARFozáskor” érdemes tudni a megfelelő adagolási arányt. Egy felnőtt, közepes nagyságú, átlagos kondícióban lévő kutya takarmányadagja ideális testsúlyának 2-3% kellene hogy legyen. Ajánlott mindig egy adagban kapnia 50-70% húst, lehetőleg csirkét, marhát, kacsa- vagy halhúst. Vigyázzon a zsíros sertéshússal! A takarmányadag legfeljebb 30% csontot tartalmazzon. Soha ne etesse a kutyát főtt vagy más, hőkezelt csontokkal. Különösen a hőkezelt baromfi csontok esetében fennáll a veszélye hogy megsérthetik a kutya torkát vagy emésztőrendszerét. Leginkább nyers csontokat adjon neki, amin még a hús rajta van, az ízületek és porcok szintén nagyon jó kollagén források.

A takarmányadag 10-20%-a nyers zöldségekből, rizsből, rizspehelyből,  burgonyapehelyből (keményítőmentesek) vagy gyümölcsből álljon. A legmegfelelőbb zöldségek pl. a cékla, saláta, spenót, zeller vagy sütőtök. A sárgarépa is jótékony, amely pektin tartalmának köszönhetően védi a bél nyálkahártyáját. A sárgarépát egy kissé megfőzhetjük, mert ennek köszönhetően könnyebben emészthetővé és táplálóbbá válik. A zöldségeket érdemes nagyon apróra vágni vagy lereszelni. Itt is érvényes az a szabály, hogy a kutyatulajdonosnak tudnia kell melyik zöldség alkalmas a kutyának és melyik nem.

Mielőtt a húst a kutyának adnánk, érdemes azt 24 órával a fogyasztás előtt kiolvasztani, hogy a húsban esetlegesen előforduló paraziták nagy része el tudjon pusztulni. Ugyanis a húsban lévő paraziták problémákat okozhatnak a kutya emésztésében, ezért tanácsos a kutya bélmikrobiomját rendben tartani, hogy képes legyen megbirkózni a paraziták által okozott és hasonló behatásokkal. Ezekhez nagyon jó segítséget nyújthatnak a már fentebb említett probiotikumok. A nyers hússal való érintkezés után ne felejtse el alaposan elmosni saját és a kutya edényeit is, valamint kezet mosni.

Vigyázzon, mert időigényes lehet

A B.A.R.F. elkészítése nagyon időigényes lehet, amennyiben pl. utazik vagy nincs elég ideje ételt készíteni kutyájának,  ebben az esetben nagyon sok előre elkészített B.A.R.F. terméket is használhat, amelyek ugyanúgy nyers elkészítésen alapulnak, legyen szó akár csak a húsról önmagában vagy akár csak B.A.R.F. kiegészítőkről. Nagyon jó alternatíva a hidegen sajtolt granulátum, melyet száraz B.A.R.F. néven talál meg. A hidegen sajtolás ugyanis egy nagyon kíméletes módja a granulátumok előállításának, mely megőrzi az alapanyagok természetes bioaktív részét. Minden vitamin és ásványi anyag természetes formájában megmarad benne és nagyon hasonlatos a nyers BARF-hoz.