A kölyökkutyák immunitása és a kritikus időszak
Mi az a kritikus időszak a kölyökkutyáknál?
Ez a fogalom nem túl gyakran használt a kutyatartók körében, de a kutya életében és egészsége szempontjából az egyik legfontosabb szerepet tölti be. A kölyökkutyák immunitásának kérdésével és a “kritikus időszak”-kal minden kutyatartónak képesnek kell lennie megbirkózni. A kiskutyák nagyon alacsony immunitással születnek. Az antitestek kis részét az anyától kapják a méhlepényen keresztül, majd főleg a kolosztrumból (első tej). Az antitestek szintje a kolosztrumban idővel csökken. A legmagasabb a szülést követő 12 órában. A kolosztrumból nyert antitestek a véráramba jutnak az áteresztő bélnyálkahártyán keresztül, amely idővel bezárul. Az antitestek ezután részben megvédik a kutyát a környezetből származó külső kórokozóktól, amelyek lehetnek például olyan súlyos betegségek mint a szopornyica vagy a parvovírusok. Ezek a szerzett antitestek fokozatosan eltűnnek, megközelítőleg a kölyökkutya életének 6. hetében, amikor is megkezdődhet az oltások sorozata. Ezt az időszakot, amikor a kutyát már nem védik az anyai antitestek, ugyanakkor még nem alakult ki a saját, megfelelő immunitásuk “kritikus időszaknak” nevezzük.
Infó: A kolosztrum anyatej, melyet az anya emlőmirigyei állítanak elő a születést követő 24 órában.
A kolosztrum és a benne lévő ellenanyagok minősége fajtától függően változhat, de egyes, ugyanazon fajtából származó szukák között is különbözhet. Ezért nem biztos hogy a kölyökkutyák megkapják a megfelelő mennyiségű ellenanyagot az anyától, amelyek őket védeni fogják az elkövetkezendő 6 hétben. A 6. héttől már oltásokkal erősíteni lehet ellenállóképességüket a leggyakrabban előforduló súlyos betegségekkel szemben. Ezután a kölyökkutyák immunitása hat hónapos korukig szépen kifejlődik, amikor is már rendelkezniük kell az összes szükséges antitesttel. A kolosztrum minősége és a méhlepényen keresztül átjuttatott antitestek minősége nagyban függ a szuka étrendjének minőségétől és immunrendszerétől.
Infó: A kritikus időszak figyelmen kívül hagyása lehet valószínűleg az egyik oka a kölyökkutyák magas halálozásának életük 59. napja környékén. A klinikai kutatások szerint ez a halálozási arány körülbelül 20%.
Hogyan előzhetjük meg ezt a kritikus időszakot?
A kölyökkutyák védekező képessége már a szuka vemhessége alatt erősíthető (a fogantatást követő első 42 napban), valamint a kölykök növekedése a méhben ( 16-28 napig) szintén befolyásolható a szuka étrendjének minőségével. Étrendjüknek gazdagnak kell lennie természetes fehérjében, természetes zsírban, kálciumban, foszforban, kiegészítő- és nyomelemekben, megfelelő arányú vitaminokban és probiotikumokban. A terhesség ideje alatt javasolt a probiotikum tartalmú természetes táplálékkiegészítők használata és azok kombinációja. Ilyen lehet például a Yoggies joghurt kutyáknak probiotikummal.
A DogProBio probiotikum kutyáknak segít a szuka immunitásának erősítésében. A kölyökkutyáknál pedig 3-4 hetes kortól hozzájárulhatunk ellenálló képességük erőstéséhez, amikoris elkezdhetjük őket granulátumokkal etetni. Itt is érvényes az a szabály, hogy a granulátumoknak tartalmazniuk kell megfelelő minőségű természetes fehérjéket, zsírokat, kálciumot, foszfort, kiegészítőket és nyomelemeket, valamint megfelelő arányban vitaminokat és probiotikumokat is. Az oltásokat követően a kiskutya hatodik hónapjáig hozzájárulhatunk védekező képességének támogatásához a Yoggies DogProBio probiotikus étrendkiegészítő használatával is.
A fentiekben leírt ajánlások csak tájékoztató jellegűek, minden esetben konzultáljon állatorvosával a probiotikumok lehetséges alkalmazásáról kölyökkutyáknál valamint a szukák táplálásáról a vemhesség alatt. A cikk nyilvánosan elérhető források felhasználásával íródott.