Vigyázat, mit nem ehet a kutya
Az intoxikáció, vagyis mérgezés sajnos egy elég gyakori probléma, ami a gazdi lelkén szárad. Hogyan kerülhetjük el ezeket a kellemetlen helyzeteket és mi az, ami a kutya számára mérgező lehet? Olvassa el az alábbi hasznos tippeket és ajánlatokat közvetlen az állatorvostól és táplálkozási tanácsadótól.
A kutyák számára mérgező ételek:
Csokoládé
Kutyája megevett egy darab csokoládét? Mielőtt pánikba esne, derítse ki hogy milyen fajta és mennyi csokoládét evett. A teobromin ugyanis egy nagyon veszélyes anyag a kutyára nézve és ennek mennyisége minden csokoládéban eltérő lehet. Általánosságban elmondhatjuk, hogy minél keserűbb (minél magasabb minőségű) a csokoládé, annál magasabb a kakaótartalma és annál nagyobb veszélyt jelent a kutya számára. A legnagyobb mennyiségű teobromin a kakaóporban és a főzésre alkalmas csokoládékban található.
Elsősegély csokoládé mérgezés esetén
Próbálja meg meghánytatni kutyáját ( 2%-os hidrogén-peroxid adásával vagy mustár nyelvgyökre helyezésével). Nagyobb mennyiségű csokoládé elfogyasztása esetén érdemes állatorvoshoz fordulni.
“A kutya csokoládé mérgezése sajnos nagyon gyakori probléma, és az sem ritka hogy halállal végződik, főleg a kisebb testű kutyák esetében. Az elsősegély nyújtás a dekontaminálást és az alapvető életfunkciók támogatását jelenti. Azonnal hánytassa meg kutyáját és adjon neki széntablettát. Ha több idő elteltével is a kutya a mérgezés klinikai tüneteit mutatja, például hiperaktivitás, gyors légzés, izomremegés, izomgörcs vagy szívritmuszavar, azonnal vigye állatorvoshoz. Ezekben az esetekben a hányás előidézése ellenjavalt, mert csomók alakulhatnak ki a gyomorban. Ilyenkor a szenet sóoldatos hashajtóval adagoljuk és közben figyeljük az alapvető életfunkciókat. Ha a mérgezés enyhébb, ebben az esetben is három óránként három napon keresztül javasolt a szén adása.” – állatorvos javaslata
Szőlő és mazsola
Lehetséges, hogy nem tűnik annak, de a szőlő és a mazsola nagyon mérgező gyümölcsök a kutyák számára. Nagyobb dózis adása veseelégtelenséghez vagy akár halálhoz is vezethet.
Elsősegély szőlő és mazsola elfogyasztása esetén
A bevételt követő egy órán belül hánytassa meg a kutyáját, adhat neki szenet is. Ha nagyobb a baj, forduljon állatorvosához.
Általában az állatoknak nem ajánlott gyümölcsöt adni, mert ez hasmenéshez vagy kiszáradáshoz vezethet.
Avokádó
Az avokádó nagyon egészséges az emberek számára, de a kutyákra nézve veszélyes lehet. Azonban nem minden avokádó mérgező, ez mindig a fajtától függ. A guatemalai avokádó viszont mérgező a kutyának, mert veszélyes perzint tartalmaz, amely károsíthatja a szívizomzatot.
Elsősegély avokádó mérgezés esetén
Hánytassa meg a kutyát, vagy szükség esetén forduljon állatorvoshoz
További kutyáknak nem alkalmas élelmiszerek:
- Mogyorófélék
- Hagyma
- Fokhagyma
- Koffein és a koffeintartalmú italok
- Sós ételek
- Csirkecsont
- Emberi ételmaradékok (fűszeres, zsíros, erős)
Veszélyes gyógyszerek kutyáknak:
- Ibalgin
- Ibuprofen
- Ibumax
- Nurofen
- Paralen
- Panadol
- Nimesil
- Coldrex
- Aulin
- egyéb…
Elsősegély ha a kutya gyógyszert evett meg:
Hánytassa meg kutyáját, adjon neki szenet és haladéktalanul keresse fel állatorvosát.
A leggyakoribb mérgező növények a kutyáknak:
Flamingóvirág, ciklámen, buzogányvirág, filodendron, szobai futóka, aloe vera, liliom, rhododendron, leander, tulipánhagyma, vitorlavirág…
“A kutyáknál romlott ételben vagy a vízben található toxinok is mérgezést okozhatnak. Ilyen méreganyagok pl a bakteriális toxinok, a botulinum-toxin vagy a penészes táplálék. A kevésbé gyakori mérgezések közé tartozik az avokádó vagy csokoládé mérgezés. Nagyon sokan alábecsülik a csokoládé káros hatását, pedig sajnos az én kistestű kutyám, aki magas kakaótartalmú csokoládét evett meg, majdnem belehalt. A kutyák előszeretettel úsznak különböző tavakban a nyári melegekben, ahol veszély leselkedik rájuk a cianobaktériumok megléte miatt, ami szintén nagyon veszélyes lehet.” – állatorvos nyilatkozata
Mérgezés után a probiotikumok segíthetnek
A kutyák mérgezései leggyakrabban vese- és májkárosodást eredményeznek. A mérgezés után az emésztőrendszerük továbbra is nagyon érzékeny maradhat, gyakran egy életen át. Az ilyen esetekben nagyon kell ügyelnünk a kutya táplálkozására a továbbiakban is.
“Érdemes áttérni olyanfajta táplálékra, amely könnyen felszívódik, kevésbé zsíros, és nem tartalmaz semmilyen vegy- és tartósítószereket. Nagyon ajánlott a probiotikumok alkalmazása is, hogy a kutya emésztő- és immunrendszere a lehető leghamarabb helyreálljon”. – állatorvos véleménye
Pont ezen okokból fejlesztették ki a Yoggies táplálékokat és a speciális probiotikumokat, melyek a mérgezés utáni gyógyulásban segítenek.
További információért olvassa el a Kutya mérgezése, okok és következmények cikkünket is.